وقتی روز به‌ روز بزرگتر می‌شوی

روایت رشد من

گریزی به کلاس فلسفه

/ بازدید : ۳۶

در کتاب فلسفه دوازدهم می‌خوانیم: «برخی دانشمندان زیست‌شناس از جمله داروین می‌گویند ... فقط آن دسته از جانداران که تغییرات اندامی‌شان «اتفاقاً» سازگار با محیط بوده است؛ به حیات خود ادامه داده و رشد کرده‌اند و اگر در این میان تکاملی رخ داده، اتفاقی بوده است».

این پاراگراف به عنوان مثالی از دیدگاه‌هایی آورده شده که به «اتفاق» باور دارند، یعنی معلول‌هایی بدون علت. حال اگر سری به کتاب منشأ انواع بزنیم، در اولین صفحات، اصولی که نظریه داروین بر آن‌ها استوار است را می‌خوانیم. اولین اصل: هر چیزی علت دارد.

اما نمی‌شود در کلاس چیزی گفت. چون من به اندازه کافی نمی‌دانم؛ نه آنقدر که بتوانم دیگرانی را که از من هم کمتر می‌دانند، قانع کنم و هم به دلایلی که خودتان می‌دانید چرا.

برای مشکل اول، راه‌حل «بیشتر خواندن» را پیش گرفته‌ام و برای مشکلات بعدی، «ساکت شدن».

نویسنده : فاطمه .ح ۳ نظر ۸ لایک:) | ۰ دیس لایک:( |

تقابل خوب و بد

/ بازدید : ۳۲

من هم مثل اکثر افراد قهرمان‌های داستان را دوست دارم. اما نه همیشه. به یکسری آدم‌بدهای داستان خیلی جذب می‌شوم. آن‌هایی که پیشینه عاطفی ضعیف یا آکنده از خشم و بی‌مهری دیدن دارند. دلم خیلی برایشان می‌سوزد و موقع خواندن/دیدن آن فیلم/کتاب دوست دارم آدم‌بد و آدم‌خوب داستان با هم به توافق برسند یا آشتی کنند. هنگام مبارزه و درگیری، از اینکه کدام را از لحاظ عاطفی حمایت کنم گیج می‌شوم. همیشه تصمیم سختی است: نوعی دلسوزی ناشناخته برای پیروزی کسی که بخاطر گذشته‌اش کارهای بد می‌کند و تمایل به سربلندی کسی که همیشه کارهای خوب کرده است.

نویسنده : فاطمه .ح ۱ نظر ۵ لایک:) | ۰ دیس لایک:( |

بنده

/ بازدید : ۳۴

اتفاقات خوب بیش از پیش برای من رخ می‌دهند. حس عجیبی است. مدت‌ها به دنبال این اتفاقات، تلنگرها، حرف‌های دلگرم‌کننده و چه و چه بودم. همیشه بودم و حالا بی‌آنکه برایش تلاش مستقیمی کنم، به آغوش من می‌شتابند و قلبم را گرم‌تر می‌کنند. بسیاری از آدم‌ها وقتی به این نقطه می‌رسند، از خودشان می‌پرسند که چرا کاری نمی‌کنند، چرا به اندازه‌ی همه‌ی این خوبی‌ها در زندگی تلاش نمی‌کنند، چرا دقیقه‌نودی‌اند، بی‌اراده‌اند و هزاران صفتِ دوست‌نداشتنی‌ِ دیگر. جواب این سؤال ساده است. تو بنده‌ی الهاماتت نیست، بنده‌ی عادت‌هایی!

نویسنده : فاطمه .ح ۲ نظر ۴ لایک:) | ۰ دیس لایک:( |

To listen

/ بازدید : ۲۴

The day

نویسنده : فاطمه .ح ۰ نظر ۲ لایک:) | ۰ دیس لایک:( |

درتعجب

/ بازدید : ۳۹

بعضی وقتا -به‌طرز عجیبی خیلی وقتا- فکر می‌کنم آدم چطور می‌تونه به اندازه اون منفور باشه؟ اونقدری که اکثریت (بالای 90 درصد) افرادی که در یه محیطی باهاش شریک/همکار/... هستن، منفور بودنش رو به زبون آورده باشن و حسی که بهش دارن. این سؤال اونقدر برام در اولویت نیست -و اونقدر مثال‌های زیادی درموردش شاید وجود نداشته باشه- که اگه رفتم روان‌شناسی بخوام بهش جدی فکر کنم. ولی گمونم بازم این سؤال سراغم میاد؛ که تو چطور می‌تونی اینقدر منفور باشی دختر؟

بنظر ساده میاد اما نمی‌شه با کلمات نوشتش. و همین یعنی به اندازه کافی پیچیده ست.

نویسنده : فاطمه .ح ۳ نظر ۲ لایک:) | ۰ دیس لایک:( |
About Me
فاطمه‌ام؛
یک دهه هشتادی، وگن و گیلانی.
نویسندگان
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان